BADEMLİ DOMATES REÇELİ TARİFİ

Bozcaadanın meşhur domates reçellerini bilenler bilir.. Hem lezzetli hemde değişik bu reçeli evde yapmanızda çok mümkün..

BADEMLİ DOMATES REÇELİ TARİFİ:

domates reçeli tarifi

 

MALZEMELER:

1,5 kilo sırık domates (küçük ve uzun )
1,5 kilo toz şeker
1 adet limon
4-5 karanfil
2-3 çubuk tarçın
1 avuç taze badem

 HAZIRLANIŞI:

Önce Domateslerizı yıkıyalım.Daha sonra kaynar suyun içinde 5 dakika bekletin.Domateslerin yumuşayan kabujlarını hemen soyup 1 limon suyu sıkılmış bir tencere suyun içine atınız..Bu suyun içerisinden çıkartmadan domatesleri parçalanmayacak şekilde dörde böler içindeki çekirdeklerini çıkartırınız.Tuzsuz taze bademi su ile bir taşım kaynatıp kabuklarını soyunuz.

Domatesleri bekletmeden süzüp tencereye koyarız şekerini ilave ederiz.Önce harlı ateşte,sonra kısık ateşte kaynatınız..Üzerındeki beyaz kopukler oluştukca alıp atınız…Domateslerın pişmesine yakın 1-2 damla limon suyu sıkar kaynama esnasında karanfil, çubuk tarçın ,ve bademleri ilave ediniz..Sıcak olarak temiz bir kavanoza koyup 10 dakika ters 10 dakika düz soğuyuncaya kadar cevrılerek bekletıniz.Bunu neden domates ve badem tanelerınin dağılımı homojen olsun..

Kullanılmadığı surece açılmadan karanlık bir dolapta oda sıcaklıgında saklayınız.Açıldıktan sonra kısa surede tuketeceksenız ağzı sıkı bir şekilde dışarda saklayabilirsiniz.Uzun surede tuketeceksenız buzdolabında bekletmekte yarar var..

Afiyet Olsun..

Leave a Comment