Kırmızı Pancar Suyu Faydaları Ve Kırmızı Pancar Detoksu

Kırmızı Pancarın Faydaları:Saç dökülmeleri, sedef hastalığı, egzama hastalığı, ürtiker, kurdeşen, vücut kaşıntıları ve karaciğer hastalıklarına faydalıdır. Cildi güzelleştirir.

Yapılan bir araştırmada günde bir bardak kırmızı pancar suyunun 24 saat boyunca tansiyonu düzenlediği belirlendi.”Araştırmada bir bardak kırmızı pancar suyunu içen gönüllülerin yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğü tespit edilmiştir. Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir”.Hipertansiyon hastaları mutlaka günde 1 bardak içilmelidir..

Anavatanı Akdeniz olan kırmızı pancarın, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından adeta bir enerji deposu olduğu belirtildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Diyetisyenlerinden Özgen Arı, AA muhabirine, ıspanakgiller ailesinden olan kırmızı pancarın, bünyesinde barındırdığı özellikleri ve vücuda sağladığı faydaları ile adeta mucize bir sebze olduğunu söyledi.

Kırmızı pancarın toprak içindeki yumrularının kırmızı renkte olduğunu belirten Arı, “Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, bu bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir. Antioksidan da güç, sağlık demektir. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler kansere karşı savaşta etkili bir sebze olmasını sağlıyor” dedi.

Kırmızı pancarın, vitamin ve mineral zengini olmasına karşın, tüketiminin çok yaygın olmadığını anlatan Arı, şöyle konuştu:

“Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir. Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır.”

Bir bardak pancar suyu hipertansiyona karşı etkili

Arı, genellikle elma, havuç gibi meyvelerle kokteyl yapılarak içilmesini önerdiği kırmızı pancar suyunun hipertansiyona karşı da etkili olduğunu bildirdi.

Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkiye sahip bir sebze olduğunu belirten Arı, “Yüksek oranda potasyum içerdiği için günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek yüksek tansiyonu düşürür. Kırmızı pancar suyunu yoğurtla karıştırıp yemek ise vücudun enerji depolarını doldurur” dedi.

Arı, kırımızı pancarın taze sıkılmış suyunun yanında, taze, çiğ ve rendelenmiş şekilde de tüketilebileceğini kaydetti.

Kırmızı pancarın salatalarda tüketilmesinin alışkanlık hale getirilmesini öneren Arı, demir eksikliği olanlar için de önemli bir sebze olduğunu bildirdi.

Kaynak : Radikal


Kırmızı Pancarın ve Suyunun Faydaları
Kırmızı pancar faydaları. Yumrularından sebze olarak faydalanılan kırmızı pancarın anavatanı Akdeniz bölgesidir.
A, B, C vitaminleri,fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum içerir. Pancarın yaprakları da vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Kırmızı rengini veren pigmentler kansere karşı savaşta etkilidir. Kansere karşı etkisi olan doğal kırmızı pigmentler yüksek oranda yer alır.

Kalp sağlığını korur.

Hipertansiyonu önlemek için pancar suyu tüketilebilir.

Kırmızı pancar suyu kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek yüksek tansiyonunun düşürür.

Zengin folik asit ve betain oranına sahiptir.

Karaciğeri korur.

Böbrekleri çalıştırır.

İştah açıcı etkisi vardır.

Demir eksikliği olanların pancar suyu içmesi tavsiye ediliyor.

Taze, çiğ ve rendelenmiş şekilde salatalarda alınabilir. Pişirilmesi yararını azaltacaktır.

Kırmızı Pancar kanı temizliyor, kansere, diyabete ve vereme karşı koruyor!

Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz… Her bir yandan korkuların, yapay gıdaların, kozmetiklerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürününün pazarlandığı günümüzde sağlıklı kalmak adeta bir sanat! Tabii bu sanat araştırma ve uygulama ile alışverişte başlayıp, mutfaktan, sofraya devam eden bir zincir…
Alışverişlerimizde tüm günlük ihtiyaçlarımızı doğamıza en uygun doğal ürünleri seçerek, hazırlamada ürünün özelliklerine ve etkilerine dikkat ederek, tüketirken de zamanlama ve oranına hassasiyet göstererek hem çevremiz, hem kendimiz hem de ailemiz için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek mümkün
Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış aylarının müzmin hastalığı gribe yakalanmadan yaşamak ister misiniz, mide ve bağırsaklarınızı rahatlatarak gaz sancısından kurtulmaya ne dersiniz, kanınızı adeta yıkayarak mikroplardan arınmak nasıl olur? Karaciğerimizi mutlu etmek, cildimizi güzelleştirmek, sinirlerimizi sakinleştirmek de artık çok kolay… En önemlisi aynı anda, şeker hastalığı, verem ve kanserden korunmak!
Nasıl mı? Kırmızı yuvarlak, tatlımı tatlı, harika olur salatası, kış mevsiminde her akşam sofralarda kırmızı pancar, mazide kalır korkunç hastalıklar…

Tabiattan şifamızı alarak kırmızı pancar ile tanışmaya veya tanıyorsanız geçmişten günümüze bu muhteşem bitkiyi tüm özellikleri ile yakından incelemeye ne dersiniz?
Kırmızı Pancar/ beta vulgaris
Ispanakgiller/ chenopodiaceae ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin pancar olduğunu ileri sürerler. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renkte olup, şeker pancarından daha küçük olan kırmızı pancar ince köklü iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ege Bölgesi’nde halk arasında kırmızı pancar “çükündür” olarak bilinir. Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.
Muhteşem sebze “Kırmızı Pancar” nasıl yetişir?
Kırmızı pancar tohumları bahar başından, yaz sonuna kadar ekilebiliyor. Erkenci denen çeşitlerde Ekim’den itibaren ortalama 4- 4,5 ayda, diğer türlerde ise 6 ayda hasat edilebilir. Birinci yıl pancar ve üzerinde rozet şeklinde yer alan yapraklar gelişiyor. İkinci yıl üzerindeki yapraklar, çiçekler, meyveler ve tohumları taşıyan sürgün meydana geliyor. Olgunlaştığını, en dıştaki yaprağın sararmasından ve türüne göre, gereken iriliğe ulaşmasından anlamak mümkün.
Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamıyor yani bir o kadar da narin!
Kabuğunun ya da etinin rengi koyu kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Yani kırmızı pancar alırken düzgün yuvarlak hatlı, kırmızı-mor renkli, lekesiz ve olgun olanı tercih etmek gerekiyor!
Vitamin ve mineral zengini “Kırmızı Pancar”
A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. Serinletici, iştah açıcı, besleyicidir. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko, manganez ve şeker bulunur.
İnsan vücuduna mucize etkileri
Kırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr. içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.
Damarlarda toplanan mineral kalsiyumu en iyi eritebilen de yine pancar suyudur. Zerdeçal, mürrisafi veya tarçınla pişirilmiş kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktaki tıkanıkları açar. Böbrek ve safrakesesi temizler.
Pişirilmiş ve ezilmiş kırmızı pancar şişliklere sarılırsa, şişlikleri indirir.
Kırmızı pancar suyu içmek, rahmin fibromlarını ve miyomları ile göz perdelerini eritir, yüksek kan şekerini ve tansiyonu indirir.
Prostat, verem ve sinir hastalıklarında faydalıdır.
Ilık pancar suyu kulağa damlatılırsa, ağrısını keser ve iltihaplanmayı durdurur.
Kafa derisine sürülürse kepeğe karşı çok iyi gelir.
Mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisi vardır.
Kemik zafiyeti olanlara çok fayda verir.
Karaciğer hastalıklarına karşı koruyan özelliği ile tanınır ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. B vitaminleri ve fosfor ile sinirleri yatıştırır.
İçinde bulundurduğu radyoaktif madde ile vücudu şeker hastalığına, vereme ve kansere karşı koruyor.
Almanya’da Dr. Sigmund Schmidt ve Macaristan’da Dr. Ferenczi bu bitkiyi lösemi ve kanserde önleyici ve tedavi edici olarak kullanmaktadırlar.
Nasıl tüketilir?
Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebze, yurdumuzda turşusu meşhur. Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz aslında en faydalısı bu! Ancak, çeşni vermek için salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar pancarın sindirimini güçleştirir, bu yüzden salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi veya organik turunç ekşisi ya da evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika oluyor…

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırıyor.
Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söküyor, mide ekşimesini ve mide ağrısını gideriyor. Kan yapıyor, karaciğere de faydalı oluyor. Yapraklarını da taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz.
Kırmızı pancar suyu, karalahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir.
Kırmızı pancar suyunu içerken 30-50gr’dan başlayarak 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50gr. kırmızı pancar, 150gr. havuç suyuyla karıştırılır, sonra 75gr. kırmızı pancar, 125 gr. havuç suyu, sonra 100gr. kırmızı pancar, 100gr. havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, su ile karıştırılarak içilir
Dikkat şeker hastası olanlara zararlı!
Bu kadar olumlu etkisinin yanında şeker pancarının sakıncalı olduğu durumlar da var! Şeker hastalığına karşı koruyor ancak şeker hastası olanlara içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı zararlı. Şeker hastaları kırmızı pancarı tüketmemeli!
Yüksek tansiyonu olanlar az miktarda tüketmelidir.
Kaynaklar:
Gerçek Tıp/ Dr. Aidin Salih .
Türkiye’de Bitkiler İle Tedavi/ Prof. Dr. Turhan Baytop
Şifalı Bitkiler/ Prof. Dr. Ahmet Maranki
Bitkisel Protein İle Dengeli Beslenme/ Müheyya İzer
İksir-i şifa/ Halit Özgülen
Doğal Tedavi Yöntemi/ D. Ulvi Türkmenoğlu 

bahce.gen.tr

Not: Fotoğrafta gördüğünüz kırmızı pancar suyunu ben sıktım.3 adet yıkanmış temizlenmiş kırmızı pancarı katı meyva sıkacağından geçirerek sabah saatlerinde tükettim.Karaciğer için böbrekler ve safra kesesi içinde faydalı olan kırmızı pancar bir nevi detoks yapmaya yarar.. Yapanlara şifa olsun..
Eğer katı meyva sıkacağınız yoksa kaynatıp suyunuda içebilirsiniz.. Şeker hastaları kullanmaması öngörülüyor..

Herhangi bir rahatsızlığınız varsa yinede doktorunuza sormadan çok fazla tüketim yapmayın..

Ahmet Maranki Kırmızı Pancar Kürü

Prof.Dr.Ahmet Maranki Kırmızı pancar‘ın çok faydalı olduğunu özellikle karaciğerden kaynaklanan bir çok hastalığın ,cilt hastalıklarının,sedef,egzama,kurdeşen,saç dökülmesi gibi hastalıklara şifa verdiğini açıkladı ve kürünü söyledi.

Kırmızı pancar kürü: Kırmızı pancarı, 1 gece önceden, sirkeli suya koyup,iyice kirlerinden arınmasını sağlayın; Sabah, pancarı 1 litre kaynar suya koyarak, 3 dakika kaynatın. Bir süre demlendirdikten sonra, suyunu süzün ve cam bir kavanoza koyun. Bu suyu günde 3 defa sabahları aç karnına için 3 hafta boyunca her gün taze olarak yapın ve için .

 

maranki.com
Yada

Kırmızı pancar kürü hazırlanışı:

Önceden iyice temizlenmiş 250 gram kırmızı pancarı dörde bölerek 1 litre kaynar suda 3 dakika kaynatın.

Demlendikten sonra elde ettiğiniz pancar suyunu Sabah, akşam ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 3 kez aç karnına 1 er bardak için. Bu uygulamaya 3 hafta devam edin. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

AHMET MARANKİNİN GENÇLİK VE DETOKS KÜRÜ TARİFİ
Ahmet Marankinin, 10 yaş gençleşme formülü sebzelerle yapılan bir detoks kürüdür. bu kür yılın belli zamanlarında yapılabiliyor ancak. Ekim,Kasım ve Aralık aylarında 1’er haftalık kürler halinde uygulanabilen dotoks programının uygulama biçimi şöyle:
Detoks programı boyunca uzak durulması gerekenbazı besinler :
Ekmek , hayvansal gıdalar, et ,süt, yumurta, peynir ,konsantre gıdalar,şeker yenmeyecek, siyah çay içilmeyecek, .
DETOKS PROGRAMININ UYGULANIŞI :
Sabah: Lahana, havuç, maydonoz, ıspanak , kırmızı pancar gibi sebzelerin suları sıkılarak her sabah aç karnına, kahvaltı yerine, 2 bardak vucut sıcaklığında içine 1tatlı kaşığı zeytinyağı koyularak yudum yudum için.
Öğlen :mevsiminde olan sebzeler 5 dakika kadar hafif haşlanarak yenilecek suları da içilecek.
Akşam: salata ve sebze çorbası tüketilecek başka bir şey yenilmeyecek.
Detoks programının 7. günü akşamı, akşam yemeği yerine 1 su bardağı limon suyu ve 1 su bardağı zeytin yağını yudum yudum, burundan nefes almaya özen göstererek içeceksiniz. Burundan nefes almanın amacı, yağın vücutta gezinmesi ve bedeni temizlesi. Sabah kalkınca da lavman yapılacak.
LAVMAN İÇİN :
İki buçuk litre su kaynayanatılır. Kaynayan su vücut ısısına gelene kadar soğutulur. İki kaşık limon suyu ve elma sirkesi ilave edilir.
Öncelikle bu karışımın yarım litresi, sulu lavman setinin torbasına doldurulur. Lavman setinin hortumunun ağzı hafifçe yağlandıktan sonra, diz dirsek pozisyonu alarak, makata sokulur. Lavman setindeki suyun kalın bağırsağa dolması beklenir. Dolduktan sonra minimum 5 dakika su kalın bağırsakta bekletilir.
Erken boşaltım hareket refleksi oluşursa boşaltım yapılır. Daha sonra hazırlanan karışımın iki litresi lavman setine doldurulur ve lavman işlemi için hazırlanılır.

17 Comments

 1. ayse diyor ki:

  maranki bey ben esimle sizin bu detoksunuzu yapmak istiyoruz haziranda basladik sadece 2 gun yapabildik cunku siyah cayi icmeden yapamiyoruz ben dayana biliyorum ama esim yapamiyor simdi yeniden baslamak istiyoruz ama esim ben cay icersem olur diyor ama ben size sormak istiyorum cay ice bilirmiyiz cevaplayin ne olur ben danimarkadan yaziyorum

 2. Mümtaz ARIKAN diyor ki:

  “Bu suyu günde 3 defa sabahları aç karnına için.” diye yazmışsınız. Uygulamak istedim; bir günde 3 sabah olmadığı için uygulayamadım, ne yapmamı önerirsiniz?

  • tarifrehberi diyor ki:

   sabah öğle akşam içebilirsiniz

  • ali diyor ki:

   Sabah, akşam ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 3 kez aç karnına 1 er bardak için. Bu uygulamaya 3 hafta devam edin. günde 3 kez bunun nesini anlayamadın…mümtaz arıkan

  • Halil diyor ki:

   Demlendikten sonra elde ettiğiniz pancar suyunu Sabah, akşam ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 3 kez aç karnına 1 er bardak için.

 3. mehmet oguzalp diyor ki:

  Yazıda yanlışlık var yazım hatası olabilir çünkü pancar suyu veya turşusu tansiyonu düşürür yüksek tansiyonu olanlar az içsinler terimi yanlıştır bilhassa tansiyonu düşük olanların tansiyonu dahada düşürecegi için dogru yazım tansiyonu düşük olanlar çok az içmeli şeklinde olmalydı dogrusuda budur kırmızı pancarın içinde Viagrada bulunan madde çok az miktarda bulunmaktadır ve bundan dolayıda sarımsaklı pancar turşusu suyu cinsel gücü arttırır ancak tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır bu sadece bir kaç gün içme ile faydası görülemez en az 1 ay içmeye devam edilmelidir enginar ve kerevizden sonra gelen en güzel karacigere faydası olan sebze pancardır sarımsaklı pancar tursusu başlamamış veya yeni başlangıç olan kanser türlerinde faydalıdır ancak sarımsaklı pancar turşusu mide gastriti ve ülserinde zararlı olacaktır çok kullanıldıgında midede tahriş meydana getirir.

 4. mehmet oguzalp diyor ki:

  Dişiniz çok agrıdıgı zaman eger cumartesi pazar gibi tatil gününe denk gelmişse veya bulundugunuz mevkide bir dişçi yok ise yapılacak şey şudur;bir su bardagı su bir cezve vaya kaba konulur içine 30-35 tane kuru karanfil atılır kaynamaya başlayınca 5 dakika daha kaynatılır ve süzülür bu karanfil suyu soguyunca agızda gargara yapılır ve tükürülür biraz ara ile 4-5 kere daha gargara yapılır ve tükürülür ancak ASLA İÇİLMEZ sadece gargara içindir ve hiç bir agrı kesici bunun kadar etkili degildir fakat bu tarif sadece 1-2 gün içindir muhakkak sonradan dişçiye gidilmesi gerekir,Dişte iltihap varsa çok agrı yapar mutlaka en az bir hafta antibiyotik içilmelidir hangi antibiyotik olacagını doktor söylemelidir ancak doktordan çok uzak bölgede bulunanlar diplomalı eczacılardanda yardımcı olmalarını isteyebilir kullanacagınız ilaç daha önce kullandınız cinsten olmalıdır çünkü bazı ilaçlar bazı bünyelerde allerjiye sebep olabilir buna dikkat etmelidir.

 5. mehmet oguzalp diyor ki:

  Kusura bakmayın fakat detoks tarifinizi okudum 1 bardak Limon Suyu İçmek bir insanın mide kanamasına sebep olur Limon suyu 1 fincandan fazla içilmez oda aç karnına içilmez bilhassa midesi arızalı olanlar yani gastrit ve ülser vakalarında çok tehlikeli bir hal alır Aslında sennasidB muhtevası bulunan ilaçlar ile her gün sabah akşam 1 tablet alınarak dogal olarak vücud lavman yapacaktır ancak ishal yaptıgından kullanan kişilerin evden çıkmaması veya gittigi yerde tuvalet bulunması lazımdır bu ilacın dahi 1 haftadan daha uzun süreli kullanılması vücudda alışkanlık ve mide barsak tembelligi yaratacagı göz önünde bulundurulmalıdır.

 6. mehmet oguzalp diyor ki:

  Bulundugu kilosunu azalmak ve zayıflamak isteyenler hamur işlerinden,margarin yaglardan,etlerin yaglı kısımlarından ve bilhassa şekerden ve tatlılardan uzak durmalıdır asla reçel ve baklava kadayıf türü tatllılar yenilmemelidir şekersiz içilen siyah çayın hiç bir zararı yoktur bunun yanında karnı aç olanlar lifli ve kepekli bisküit tüketebilirler siyah çay içinler günde 3-4 bardak yeşil çayda içebilir 3-4 damla limon damlatılarak içilen şekersiz yeşil çay vucudu zayıflatır ancak bir yandanda vücudun hareket etmesi en azından yürümek çok faydalıdır vucudun kilo almaması için aldıgınız kaloriden biraz daha fazlasını yakmanız gerekir yediginiz gıdanın kalorisi kadar bir yandanda harcanması gerekir buda ancak spor ve yürüyüşle olabilir disiplinli bir beslenme yürütmeyenler Detoksta yapsa sporda yapsa bırakınca gene kilo alacaktır normal kilonuzaa döndügünüzde alınan gıda ve harcanan kalori eşit tutulacak olursa tekrar kilo alınmaz bir tabak biftek yiyerek oturursanız kilo alırsınız fakat bir tabak biftek yiyerek 3 Kilometre yol yürürseniz bu kaloriyi yakmış olacagınızdan kilo almayacaksınız bunların hesaplanması gereklidir.

 7. şeker pancarı diyor ki:

  lavman yapmadan bu detoks programını uygulasak olmaz mı maranki bey

 8. latife taskiran diyor ki:

  Bu gida biyasi soylentileri yuzunden kirmizi renkli pasta yazamaz olduk. http://www.helalplatform.com/peki-karmin-cochineal-bocegi-nedir.html
  Suradaki yaziyi okiduktan sonra igrendim artik kirmizi renkli pasta falan hic yapmiyorum ama sonra bu rengin pancar koku kirmizisindan elde edildigini de ogrendim. Bu yolla elde edilen gida boyasini nerden bulabiliriz bilgisi olan var mi

 9. ahmet diyor ki:

  mrb hocam… annem 2008 den beri meme kanseri ve adana acı badem hastahanesinde tedavi görüyor memesini almışlar 4 kere kemoterapi 3 defa da ışın tedavisi gördü ve şimde e kemik koruyucu tedavisi görüyor 2 yıldır annem in batın bölgesinde sıvı birikiyor sıvıyı her 15 günde 10 lt sıvı çekiyoruz ve sıvını nerden geldiğinide doktorlarda bilmiyorlar. biyopsi sini yeni istediler …annem için neler önerirsiniz??? annem kırmızı pancar versek olurmu

  • tarifrehberi diyor ki:

   Bu konuda bir bilgi yada doktorumuz yoktur maalesef. Tıbbi Doktorlardan yardım alıp onlara sormalısınız.

 10. karahan diyor ki:

  kirmizi pancar suyu sedefe deri hastaliga cok iyi geliyor,17 senedir bu cileyi cekiyorum ,hic bir krem ilac birakmadim bu dunyada,unutma dert verende Allah derman verende,sukur Allahima maranki hocama borcluyum,tavsiye ederim pancar suyu sedef hastaliga karsi cok iyi saygilar

 11. Sevilay Çokağır diyor ki:

  Merhaba ,taze sıkılmış pancar ve havuç suyunu hamilelerde içebilir mi?
  teşekkürler.

Leave a Comment