Türkiye’de Nerede Ne Yenir?

Türkiye’de Nerede Ne Yenir?

 

“Nerede ne yenir” konusunda az çok bilgi sahibi olup fırsatları iyi değerlendirmek ve özel lezzetleri yerinde yiyerek damaklarda şölen yaratmak, kendinize verebileceğiniz en iyi ödüllerden biri olur. Yurdumuzun güzelliklerini keşfederken yöresel lezzetleri tanırsanız hiçbir özel tadı atlamazsınız.

Her bölgesi, her şehri ayrı ayrı güzellikler barındıran ülkemizin mutfak kültürünün zenginliği sayesinde gittiğiniz her yerde sıra dışı lezzetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu lezzetlerden hepsini tek tek saymak sonu gelmeyecek bir çaba olduğundan en çok bilinenleri ve tadına bakmadan geçilmemesi gerekenleri saymakla yetineceğiz.

knorr

Edirne’de Ciğer İzmir’de Boyoz Yenir

“Marmara Bölgesi’nde nerede ne yenir?” sorusuna cevap olarak akıllara elbette Edirne’nin ciğer tavası geliyor. Ciğer sevmeyenler bile Edirne’nin bu meşhur lezzetini tatmak istiyor. Haksız da sayılmazlar! Çünkü yörede yetişen dana etinden elde edilen karaciğer, sinirlerinden ve damarlarından güzelce ayrıldıktan sonra çok ince olarak bıçak sırtı kalınlığında kesiliyor ve özel tavada pişiriliyor. Servis edilirken Edirne’nin meşhur kurutulmuş kırmızı biberleri ve ayranla sunuluyor.

 

Ege Bölgesi ise özellikle zeytinyağlılarıyla meşhur. Fakat İzmir’in bir boyozu var ki apayrı ele alınması gereken bir lezzet. Çünkü boyoz, sadece İzmir’de bulunuyor. Başka yerlerde de yapılmaya çalışılsa da aynı tadı vermiyor; gerçek boyozun yanına bile yaklaşamıyor. Sefarad mutfağından kalan meşhur bir börek çeşididir boyoz. Yanında haşlanmış yumurta ve çayla nefis olur. İzmir’e yolunuz düşerse çok zahmetli bir yapım süreci olan boyozu tatmadan dönmeyi düşünmeyin bile!

Piyaz Antalya’nın Kebap Antep’in İşi

Antalya’da tahinli piyazın tadına baktığınızda o güne kadar yemiş olduklarınızın piyazla alakası olmadığını anlarsınız. Sadece içerdiği soğan, sarımsak, yumurta ve tahinle değil; yapılış şekliyle de özeldir bu piyaz. Uzun, zahmetli ve incelikli bir tarifi vardır. Ama çok kolay gibi görünse de bu  tarifi sır gibi saklanır. Öyle ki Antalya’da sadece piyaz üzerine nam salmış, sadece piyaz yapıp piyaz satan dükkanlar vardır. Yörenin en meşhur soğuk yemeğini mutlaka tadın, pişman olmazsınız.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi yemekleri deyince ise elbette akıllara, öncelikle Antep mutfağı geliyor. Baklavası, fıstıkları bir yana; lahmacunu kebapları öbür yana! Siz siz olun, Antep’e yolunuz düşerse terbiyeli tike kebabı, altı ezmeli kebap, patlıcan kebabı, Kilis kebabı, kıyma kebabı, sarımsak kebabı, soğan kebabı, vişne kebabı gibi birçok çeşitten tatmadan dönmeyin!

Erzurum’un Ketesi Karadeniz’in Hamsisi

Doğu Anadolu’da birbirinden güzel yemekler arasında Erzurum ketesi bir başkadır. Temeli tereyağı ve un olan yağlı bir hamur işidir; bir yiyen kalorisine falan aldırmadan bir daha yer!

Karadeniz’in doğusu ise hamsi cenneti. Hamsinin çorbası, pilav çeşitleri, ekmeği, tatlısı, tavası, buğulaması elbette ki Karadeniz’de yenir. Ama gitmişken muhlama ve Laz böreğinin de tadına bakmayı unutmayın.

Eskişehir’in Çiğ Böreği Mengen’in Aşçıları

İç Anadolu Bölgesi’nde Kayseri yemekleri ayrı bir başlık konusu olsun. Ama Eskişehir demek, çiğ börek demek. Bir Avrupa şehri kadar güzel olan Eskişehir’e günübirlik turlarla gidenler, çiğ börek yemeden asla dönmüyorlar. Bir kere tadına baktıktan sonra ise sık sık Eskişehir’i ziyaret ediyorlar.

Ülke çapında ünlenmiş aşçılarıyla meşhur Mengen ise Bolu’nun şirin ve küçük bir ilçesi. Eğer yolunuz Mengen’e düşerse cevizli çörek, Mengen pilavı ve keşli cevizli erişte yemeden sakın dönmeyin.

Ülkemizin birbirinden güzel lezzetlerini tanımak; bu lezzetlerin tariflerini bulup kendiniz denemek için Knorr’un hazırladığı www.herkessofraya.com adresine de bir göz atabilirsiniz. Daha fazla yemek tarifi için: http://www.herkessofraya.com/tarifler

Tarifler

Tavuk Yemekleri

Pilav

1 Comment

  1. sohbet diyor ki:

    Her yörenin yemekleri kendine has güzelliği var. Hepsi ayrı ayrı tatlarda ve lezzetteler.

Leave a Comment